Minulý díl byl věnován „nenápadné“ šedé.  Nyní se dostaneme do protipólu výraznosti barevnosti a bude řeč o červené.

Barva označována jako extravagantní, vyzývavá – ale pozor – vždy záleží na odstínu. Pokud se červená označí jako vínová – hned se tato barva řadí mezi vznešenou barvu královskou. Ono by vlastně šlo napsat desítky článků s ohledem na odstín červené (třeba k tomu i dojde J ), ale nyní „tu“ červenou vezmeme všeobecně.

Červená je barva života – červená je krev – je to barva, která nás zaktivizuje, rozohní a pokud se to s ní přežene třeba právě v interiéru – může způsobovat až agresivitu – takže s červenou opatrně. Vlastně už v předchozím díle byla uvedená červená barva jako vhodná kombinace s šedivou – ale platí pravidlo, užívat jak šafránu!

 

Červená barva povzbuzuje chuť k jídlu, proto je vhodná do prostor jídelen, restaurací – ale odstín právě musí být volen tlumenější, aby nevyvolával rozzuřenost. Další trik, který se využívá ve spojitosti s touto barvou: že se např. v prodejnách s masem osvěcují masné výrobky červeným světlem – lidé mají pocit, že vše je více čerstvé, mají větší chuť a potravina je více přitahuje…

 

A přitažlivost je dalším znakem této barvy – ať chcete či nikoliv- vždy vás více zaujme člověk v červeném oblečení či s červenou rtěnkou, více si všimnete červeného vozu, více vám utkví v paměti pokoj s červenými doplňky v porovnání s jinými barvami – takže ten či to, co chce přitahovat pozornost, volí tu nejjasnější odstín červené.

Do interiéru se hodí, jak bylo řečeno do prostor jídelen dále pak kuchyní, obývacích částí či pracoven, kde aktivizuje i k činnosti. Naopak v ložnici – kde by měly být klidnější barvy – se s touto barvou nedoporučuje moc experimentovat – nicméně se třeba v jemné linii či doplňku může v minimální podobě objevit – je to přeci barva lásky.

 

Tajemství barev | díl 1.| autor text,foto: artMAR

 

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *